Dostępność 5G w UK | Sprawdź którzy operatorzy mają już 5G i gdzie

Pierwsi operatorzy już uruchomili super szybką technologię 5G, ale jak na razie dostępność 5G w UK ogranicza się tylko do wybranych miast, miejsc i urządzeń.

W tym artykule podsumowujemy najnowsze doniesienia o rozwoju sieci 5G w UK od EE, Three, Vodafone i O2. Tutaj również dowiesz się o dostępności 5G w Twoim mieście.

Co to jest 5G?

5G to następna wersja technologii mobilnej. 5G umożliwia dużo szybsze niż przedtem korzystanie z Internetu na Twoich urządzeniach mobilnych, bardziej stabilne połączenie nawet w zatłoczonych miejscach np. centrach miast, oraz natychmiastowy dostęp do Internetu bez opóźnień w załadowywaniu stron i aplikacji.

Dostępność 5G w UK wśród operatorów komórkowych

W UK działają cztery główni operatorzy komórkowi EE, Three, Vodafone i O2. Każdy z nich właśnie rozwija swoją sieć 5G. Pierwsi z nich już udostępnili 5G i w ich ofertach znajdziecie telefony i plany SIM only w UK z 5G

Jako pierwsza w Maju 2019 sieć EE uruchomiła 5G w sześciu miastach – w tym Londynie, Birmingham i Manchester. W ofercie EE znajdziecie telefony 5G jak np. Samsung Galaxy S10 5G. 

Sieć Vodafone krótko po tym uruchomiła swoją sieć 5G w aż piętnastu miastach. Co więcej, w ofercie Vodafone znajdziecie od teraz pakiety SIM only w UK bez limitu 5G już od £23 miesięcznie.

Pomimo że operatorzy dumnie ogłaszają dostępność 5G w UK, zasięg jest wciąż niejednolity i działa tylko w wybranych częściach miast. Z upływem czasu to na pewno się poprawi, ale koniecznie sprawdź zasięg sieci w 5G w miejscach jak praca i dom przed zakupem.

Poniższa tabela zawiera podsumowanie w których miastach możesz korzystać z zasięgu 5G w UK:

OperatorJuż dostępneW planach
EE
sprawdź zasięg
6 miast
Belfast, Birmingham, Cardiff, Edinburgh, Londyn, Manchester
19 miast i miejscowości
Aberdeen, Bristol, Cambridge, Coventry, Derby, Glasgow, Gloucester, Hull, Leeds, Leicester, Liverpool, Newcastle, Nottingham, Peterborough, Plymouth, Portsmouth, Sheffield, Southampton, Wolverhampton
Vodafone
sprawdź zasięg
15 miast i miejscowości
Birkenhead, Birmingham, Bolton, Bristol, Cardiff, Gatwick, Glasgow, Lancaster, Liverpool, Londyn, Manchester, Newbury, Plymouth, Stoke-on-Trent, Wolverhampton
7 miast i miejscowości
Blackpool, Bournemouth, Guildford, Portsmouth, Reading, Southampton, Warrington
Three
sprawdź zasięg
-25 miast i miejscowości
Birmingham, Bolton, Bradford, Brighton, Bristol, Cardiff, Coventry, Derby, Edinburgh, Glasgow, Hull, Leeds, Leicester, Liverpool, Londyn, Manchester, Middlesbrough, Milton Keynes, Nottingham, Reading, Rotherham, Sheffield, Slough, Sunderland, Wolverhampton
O2
sprawdź zasięg
-42 miast i miejscowości
Aberdeen, Belfast, Birkenhead, Birmingham, Blackpool, Bournemouth, Bradford, Brighton, Bristol, Cambridge, Cardiff, Coventry, Derby, Edinburgh, Eton, Glasgow, Guildford, Hove, Leeds, Leicester, Lisburn, Liverpool, Londyn, Luton, Manchester, Milton Keynes, Newbury, Newcastle, Northampton, Norwich, Nottingham, Plymouth, Portsmouth, Reading, Sheffield, Slough, Southampton, Stoke-on-Trent, Sunderland, Warrington, Windsor, Wolverhampton

Operatorzy Sky Mobile i BT Mobile również potwierdzili swoje plany uruchomienia sieci 5G w pierwszych miejscach w UK przed końcem 2019 roku.

Telefony z 5G w UK

Aby móc korzystać z sieci 5G, wymagany jest jeden z wybranych modeli telefonów obsługujących tą technologię. 

Telefony 5G w UK można kupić obecnie tylko u dwóch operatorów komórkowych, EE i Vodafone, ekskluzywnie w ofertach abonamentowych.

W chwili publikacji tego artykułu (Sierpień 2019), w ofertach operatorów dostępne jest siedem różnych modeli telefonów obsługujących 5G.

Pełna lista telefonów 5G dostępnych w UK wedle operatora:

Telefon 5GEEVodafone
Samsung Galaxy S10 G5
kup teraz

kup teraz
Galaxy Note 10 Plus 5G

kup teraz

kup teraz
Huawei Mate20 X 5G
kup teraz

kup teraz
OnePlus 7 Pro 5G
kup teraz
-
Oppo Reno 5G
kup teraz
-
LG V50 ThinQ 5G 5
kup teraz
-
Xiaomi Mi MIX 3 5G-
kup teraz