2024 jest rokiem zmian na rynku telekomunikacyjnym w UK i nie tylko. Wybierając najlepszych operatorów w tym roku chciałem znaleźć operatorów, którzy nie będą obciążeniem dla portfela i umożliwią korzystanie z Internetu podczas podróży w Europie, które od niedawna są znów czymś powszechnym.

Co wpłynęło na wybór najlepszych sieci w UK 2024?

Pierwszy główny temat, które wpłyną na moje w tym roku to wszechobecny wzrost cen. W 2023 inflacja w Wielkiej Brytanii  (źródło: BBC). Zmiana sieci komórkowej może być nietrudnym sposobem na zaoszczędzenie pewnej sumy każdego miesiąca i odciążenie domowego portfela. 

Druga kwestia to koszty roamingu w krajach Europy dla klientów brytyjskich operatorów. Od początku 2022 roku, aż 5 czołowych sieci w UK wprowadziło opłaty za roaming w UK rzędu £2 dziennie. Dla 4 osobowej rodziny, odwiedzającej Europę na tydzień, jest to dodatkowy wydatek rzędu £42 funtów (!). Koszty roamingu po Brexicie to jedna z negatywnych konsekwencji wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Na szczęście są na rynku jeszcze operatorzy, którzy nie wprowadzili tych dodatkowych opłat.

Dlatego w 2024 roku najlepszymi operatorami w naszym rankingu zostają operatorzy, którzy:

  • Mają uczciwe i umiarkowane ceny
  • Nie mają corocznych podwyżek cen
  • Oferują darmowy roaming w krajach Europy
Najlepszy operator SIM-Only w UK 2024 Lebara Mobile
Najlepszy operator abonamentowy w UK 2024 Giffgaff

Najlepszy operator SIM-only w UK: Lebara Mobile

Lebara Mobile nie tylko nie pobiera opłat za roaming w Europie, ale również dołącza darmowe minuty międzynarodowe do 41 krajów, we wszystkich z ich pakietów SIM only.

Ich pakiety są naprawdę nasycone i konkurencyjne cenowo, z szerokim wyborem pakietów SIM na 30 dni lub rok. Możliwe jest też wybranie pakietu na kartę, gdzie minuta połączenia do Polski kosztuje 1p.

Lebra jest operatorem, który skupia się na połączeniach międzynarodowych. Dlatego, istnieje małe prawdopodobieństwo, że zniosą darmowy roaming w krajach Unii w najbliższym czasie.

Sieć ta wspomagana jest infrastrukturą dużego operatora Vodafone oraz ich wciąż rozwijaną siecią 5G.

KosztInternetSMS-y i Minuty (UK)Minuty międzynarodowe
£10
£1.99 przez 3mc-e z kodem LEBARA10
20GBBez limitu10030 dni
£55GB1,00010030 dni
£25Bez limituBez limitu10030 dni
£78GBBez limitu10030 dni
£1530GBBez limitu50030 dni
£2030GBBez limituBez limitu30 dni
£30Bez limituBez limituBez limitu30 dni

Najlepsza sieć abonamentowa w UK: Giffgaff

Najlepsza sieć w UK

Sprawdź ≫

Sieć komórkowa Giffgaff do niedawna nie kojarzyła się z abonamentem, wyróżniały ich głównie swobodne pakiety SIM only. Od jakiegoś czasu wprowadzili elastyczną formułę przy zakupie telefonu na abonament. Pomimo że Giffgaff nie jest największą siecią w UK, ich oferta abonamentowa pozostawia większych operatorów daleko w tyle.

Giffgaff oddziela koszty telefonu od planu SIM. To oznacza, że kupując telefon, mam przejrzysty wgląd na to, za co płacimy. Raty za telefon na 0% można rozłożyć na różne długości, zależnie od budżetu. Istnieje też możliwość przedpłaty za urządzenie, aby zmniejszyć wysokość stałych rat.

Przy wyborze linii telefonicznej można wybrać okres umowy 18 miesięcy lub ofertę bez umowy. Oferta z umową da nam nieco więcej gigabajtów. Moim zdaniem lepiej jednak pozostać przy ofercie bez zobowiązania.

Da się również zakupić używany telefon na dobrych warunkach, w tym nawet najnowsze modele jak iPhone 15. Otrzymamy profesjonalnie sprawdzone urządzenie, gwarancję na 12 miesięcy oraz baterię o pojemności co najmniej 80%.

Przy wyborze abonamentu w Giffgaff posiadamy 21 dni na zwrot urządzenia w przypadku zmiany zdania.

Warto również dodać, że w przypadku tej oferty unikniemy corocznej podwyżki abonamentu. Co więcej, taryfy Giffgaff zapewniają do 12GB w roamingu w EU na miesiąc. Podsumowując, oferta Giffgaff wydaje się finansowo korzystna.

Sprawdź inne sieci komórkowe w UK