Roaming for brexicieJuż 5 operatorów w Wielkiej Brytanii wprowadziło płatny roaming w krajach Europy. Sprawdź, które sieci nie naliczają opłat i uniknij podwyższonych rachunków.

W ostatnich latach odwiedzając kraje Unii Europejskiej mogliśmy komfortowo używać Internetu od swojego Brytyjskiego operatora, nie martwiąc się o koszty. To dzięki temu, że opłaty roamingowe podczas podróży między krajami europejskimi zostały zniesione przez Komisję Europejską w 2017 roku. Od wyjścia Wielkiej Brytanii z Uni Europejskiej to prawo już nie obowiązuje. Obserwujemy właśnie przywrócenie opłat za roaming.

Od 2022 roku większość czołowych operatorów nalicza £2 dziennie za korzystanie z Internetu i minut w krajach Europy. Te koszta naliczane są automatycznie, i wiele osób może sobie nie zdawać z tego sprawy. Warto poruszyć ten temat z rodziną i znajomymi.

Na rynku Brytyjskim sześciu operatorów nie wprowadziło takich opłat. Jest to idealny moment na zmianę operatora aby uniknąć dodatkowych wypadków w tegoroczne wakacje.

Szybki przegląd zmian i cen – Maj 2022

OperatorRoaming w EU - statusCeny i limity
Tesco Mobile

Darmowy, z limitem

Zgodnie z taryfą

Plusnet Mobile

Darmowy, z limitem

Zgodnie z taryfą

Lebara Mobile

Darmowy, z limitem

Zgodnie z taryfą

O2

Darmowy, z limitem

Zgodnie z taryfą, maksymalnie 25GB bez dopłaty w miesiącu

SMARTY

Darmowy, z limitem

Zgodnie z taryfą, maksymalnie 20GB bez dopłaty w miesiącu

Giffgaff

Darmowy, z limitem

Zgodnie z taryfą, maksymalnie 20GB bez dopłaty w miesiącu

SMARTY

Płatny

Pakiet danych za £2 dziennie, obejmuje 55 krajów, automatycznie naliczany

EE

Płatny

Pakiet danych za £2 dziennie, obejmuje 47 krajów, automatycznie naliczany

SMARTY

Płatny

Pakiet danych za £2 dziennie, obejmuje 47 krajów, automatycznie naliczany

Three

Płatny

Pakiet danych za £2 dziennie, obejmuje 49 krajów, automatycznie naliczany

VOXI

Płatny

Pakiet danych od £1 dziennie, obejmuje 49 krajów, trzeba wykupić online

Którzy brytyjscy operatorzy wprowadzili opłaty za Roaming w EU?

Od 2022 roku coraz więcej sieci komórkowych w UK ogłasza powrót opłat za roaming w krajach Europy, który jak dotąd był darmowy.

Zmiana najbardziej jest widoczna wśród największych brytyjskich operatorów, w tym EE, Vodafone i Three. Dotyczy to nowych klientów, i osób których umowa rozpoczęła się przed Majem 2021 roku.

O2 to jedyny wielki operator, który nie usunął jeszcze darmowego roamingu. Jak dotąd, nie ma przesłanek aby myśleć, że może to się zmienić w najbliżej przyszłości. Darmowe jest pierwsze 25GB w miesiącu, każdy dodatkowy gigabajt kosztuje £3.50.

Nowe opłaty aktywne też są już wśród mniejszych operatorów, w tym VOXI i Sky Mobile.

Każda z tych sieci nalicza £2 dziennie za korzystanie z Internetu w Europie.

W których brytyjskich sieciach roaming w EU jest wciąż darmowy?

Warto wiedzieć, że aż 6 sieci komórkowych wciąż zapewnia darmowy roaming w Europie. Głównie są to mniejsi i czasem mniej znani operatorzy.

Sieci Lebara Mobile, Tesco Mobile i Plusnet Mobile mają najbardziej korzystne warunki, gdyż nie ustaliły miesięcznego limitu przesyłania danych. Można wykorzystać tyle Internetu, ile się ma wykupionego w swojej taryfie. 

Jedyne ograniczenie, to to, że trzeba być rezydentem w UK, czyli przebywać tutaj przynajmniej przez ponad 6 miesięcy w roku. Jeżeli operator zauważy, że jestesmy poza Wielką Brytanią nieprzerwanie przez kilka miesięcy, może zablokować nam darmowy roaming.

Pozostałych troje operatorów, O2, Smarty i giffgaff, wciąż ma darmowy roaming, ale z miesięcznymi limitami. Najwięcej gigabajtów jest w O2, bo aż 25GB, dwie pozostałe sieci zapewniają odrobinę mniej, bo 20GB.