Roaming for brexicieOperatorzy EE, Vodafone i Three jako pierwsi ogłosili, że od 2022 roku przywracają opłaty w Europie. Droższy roaming po Brexicie to już fakt, lecz nie wszyscy operatorzy zamierzają wprowadzić opłaty (przynajmniej narazie)

W ostatnich latach odwiedzając kraje EU mogliśmy komfortowo używać Internetu od swojego brytyjskiego operatora, nie martwiąc się o koszty. To dzięki temu, że opłaty roamingowe podczas podróży między krajami europejskimi zostały zniesione przez Komisję Europejską w 2017 roku. 

Wkrótce może to się zmienić gdyż od wyjścia Wielkiej Brytanii z Uni Europejskiej to prawo już nie obowiązuje. Możemy niedługo zaobserwować wzrost cen za roaming po brexicie, gdy więcej operatorów zdecyduję się wprowadzić opłaty.

Informacja dla klientów EE, Vodafone i Three

Od 2022 roku sieć komórkowa EE wprowadza opłatę £2 dziennie za korzystanie z minut i Internetu mobilnego podczas wakacji w 47 europejskich krajach. Maksymalny koszt roamingu w EU u tego operatora to £10 miesięcznie. 

Ta zmiana dotyczyć będzie klientów którzy dołączą do EE obecnych zasadach do 7 lipca 2021. Nawet jeżeli jesteś już klientem EE, a zmienisz swoją taryfę abonamentową po 7 lipca, nowa umowa będzie posiadała zmienione warunki.

Nowi i odnawiający klienci Vodafone znajdą się w podobnej sytuacji. Vodafone wprowadza opłaty za korzystanie z telefonu w krajach EU od 2022 roku. Roaming w Irlandii pozostanie darmowy dla wszystkich klientów.

Vodafone planuje wprowadzenie pakietów 8 i 15 dniowych w których dzień roamingu będzie kosztował £1.

Dnia 9 września 2021 sieć Three jako kolejna ogłosiła wprowadzenie opłat roamingowych w EU. Wszyscy klienci którzy dołączą do sieci lub odnowią umowę po 1 października 2021 będą od 23 maja 2022 musieli płacić £2 dziennie aby korzystać ze swojego pakietu minut, SMSów i internetu w EU.

Roaming po brexicie – co z innymi operatorami?

Z pewnością inni operatorzy rozważą możliwość wprowadzanie dodatkowych opłat za roaming po Brexicie.

EE jest częścią BT Group, do której należą również operatorzy Plusnet Mobile i BT Mobile, jest duże prawdopodobieństwo, że oni wprowadzą podobne zmiany.

O2 nie wprowadza jeszcze opłat, ale warto przypomnieć, że mają już limit danych w Europie, do wykorzystania jest 25GB, każdy dodatkowy gigabajt będzie kosztował £3.50.

Rzecznik Three potwierdził, że firma zmniejsza limit dozwolonego użytku dla danych w UE z 20GB do 12GB od 1 lipca 2021. „Nowy limit jest nadal wystarczający, aby wczasowicze mogli korzystać z telefonu tak, jak gdyby byli Wielkiej Brytanii”, mówi rzecznik.

Sky Mobile i Tesco Mobile nie mają obecnie planów na wprowadzenie dodatkowych opłat.

OperatorPolityka Roamingowa
Lebara Mobile

Darmowy w krajach Europy

Tesco Mobile

Darmowy w krajach Europy

O2

Darmowy w krajach Europy, 25GB w miesiącu bezpłatnie

VOXI

Darmowy w krajach Europy, 20GB w miesiącu bezpłatnie

Smarty

Darmowy w krajach Europy, 12GB w miesiącu bezpłatnie

EE

Darmowy w krajach Europy do stycznia 2022

Vodafone

Darmowy w krajach Europy do stycznia 2022

Three

Darmowy w 71 krajach do 23 maja 2022

Czy są jakieś zalety tej zmiany?

Dodatkowe opłaty za roaming w EU wejdą w życie równo rok po wyjściu Wielkiej Brytani z Unii Europejskiej. Dla porównania, polscy operatorzy nie zwlekali ani minuty i ogłosili nowe opłaty jeszcze przed samym wyjściem UK z EU.

Czytaj więcej na: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/roaming-wielka-brytania-od-stycznia-2021-r-jakie-oplaty

W ostatnich latach wprowadzono dużo zmian pod kątem ustawiania limitów wydatków na rachunku. To nasza odpowiedzialność aby ustawić odpowiednie limity, można to zrobić na stronie operatora jak i w ustawieniach telefonu.