Roaming for brexicieJuż 5 operatorów w Wielkiej Brytanii wprowadziło płatny roaming w krajach Europy. Sprawdź, które sieci nie naliczają opłat i uniknij podwyższonych rachunków.

W ostatnich latach odwiedzając kraje Unii Europejskiej mogliśmy komfortowo używać Internetu od swojego Brytyjskiego operatora, nie martwiąc się o koszty. To dzięki temu, że opłaty roamingowe podczas podróży między krajami europejskimi zostały zniesione przez Komisję Europejską w 2017 roku. Od wyjścia Wielkiej Brytanii z Uni Europejskiej to prawo już nie obowiązuje. Obserwujemy właśnie przywrócenie opłat za roaming.

Od 2022 roku większość czołowych operatorów nalicza £2 dziennie za korzystanie z Internetu i minut w krajach Europy. Te koszta naliczane są automatycznie, i wiele osób może sobie nie zdawać z tego sprawy. Warto poruszyć ten temat z rodziną i znajomymi.

Na rynku Brytyjskim sześciu operatorów nie wprowadziło takich opłat. Jest to idealny moment na zmianę operatora aby uniknąć dodatkowych wypadków w tegoroczne wakacje.

Operatorzy, którzy nie wprowadzili opłat mają limity 'fair use’, jest to granica ilości danych jaką można turzyc przebywając w krajach EU w ciągu jednego miesiąca. Miesięczny limit to od 5 do 30GB – zależnie od operatora. Po przekroczeniu limitu operator zacznie naliczać ustaloną stawkę za przesył danych zależny od cennika taryfy.

Szybki przegląd zmian i cen – Sierpień 2022

OperatorRoaming w EU - statusCeny i limity
Lebara Mobile

Bezpłatny ale z limitem

Maksymalnie 30GB bez dopłaty w miesiącu + 100 minut do EU gratis

O2

Bezpłatny ale z limitem

Maksymalnie 25GB bez dopłaty w miesiącu

SMARTY

Bezpłatny ale z limitem

Maksymalnie 20GB bez dopłaty w miesiącu

Plusnet Mobile

Bezpłatny ale z limitem

Maksymalnie 15GB bez dopłaty w miesiącu

Giffgaff

Bezpłatny ale z limitem

Maksymalnie 5GB bez dopłaty w miesiącu

Lyca Mobile

Bezpłatny ale z limitem

Maksymalnie 5GB bez dopłaty w miesiącu + 100 minut do EU gratis

SMARTY

Płatny

Pakiet danych za £2 dziennie, obejmuje 55 krajów, automatycznie naliczany

EE

Płatny

Pakiet danych za £2 dziennie, obejmuje 47 krajów, automatycznie naliczany

SMARTY

Płatny

Pakiet danych za £2 dziennie, obejmuje 47 krajów, automatycznie naliczany

Three

Płatny

Pakiet danych za £2 dziennie, obejmuje 49 krajów, automatycznie naliczany

VOXI

Płatny

Pakiet danych od £1 dziennie, obejmuje 49 krajów, trzeba wykupić online

Tesco Mobile

Płatny

Opłaty zostaną wprowadzone 01.01.2023

Którzy brytyjscy operatorzy wprowadzili opłaty za Roaming w EU?

Od 2022 roku coraz więcej sieci komórkowych w UK ogłasza powrót opłat za roaming w krajach Europy, który jak dotąd był darmowy.

Zmiana najbardziej jest widoczna wśród największych brytyjskich operatorów, w tym EE, Vodafone i Three. Dotyczy to nowych klientów, i osób których umowa rozpoczęła się przed Majem 2021 roku.

O2 to jedyny wielki operator, który nie usunął jeszcze darmowego roamingu. Jak dotąd, nie ma przesłanek aby myśleć, że może to się zmienić w najbliżej przyszłości. Darmowe jest pierwsze 25GB w miesiącu, każdy dodatkowy gigabajt kosztuje £3.50.

Nowe opłaty aktywne też są już wśród mniejszych operatorów, w tym VOXI i Sky Mobile. Tesco Mobile wprowadzi dodatkowe opłaty z początkiem 2023 roku. 

Każda z tych sieci nalicza £2 dziennie za korzystanie z Internetu w Europie.

W których brytyjskich sieciach roaming w EU jest wciąż darmowy?

Warto wiedzieć, że pozostało 5 sieci komórkowych, które wciąż mają przystępne warunki odnośnie roamingu w EU.

Wszyscy z pięciu operatorów – czyli Lebara Mobile, Plusnet Mobile, O2, Smarty i giffgaff, wciąż mają 'darmowy’ roaming, ale z miesięcznymi limitami. Najwięcej gigabajtów można wykorzystać bez dopłaty w Lebarze, bo aż do 30GB, najmniej – bo tylko 5GB, w Giffgaff, który ostatnio obciął limit gigabajtów do użycia.

Do korzystania z Internetu potrzebny jest oczywiście wykupiony pakiet, darmowy roaming nie oznacza, że Internet jest gratisem.

Istnieje kolejne ograniczenie, jest ono jednak zrozumiałe i nie powinno dotknąć większości osób. Wymogiem jest aby nie korzystać z Internetu poza granicami Wielkiej Brytanii przez rozwlekły okres czasu, który wykraczałby poza typowy okres wakacyjny (np. więcej niż kilka tygodni). Jeżeli operator zauważy, że jesteśmy poza Wielką Brytanią nieprzerwanie przez długi czas, może zablokować nam darmowy roaming.